Na studiach MBA poszukuję możliwości spojrzenia na firmę z wielu kątów, połączenia wiedzy akademickiej i praktycznych przykładów, które można skonfrontować z dotychczasową wizją zawodową. Dodatkowo, inspirująca jest wymiana doświadczeń z innymi uczestnikami studiów. Dużą wagę przywiązuję do „samopotwierdzenia” Utwierdzenia się w przekonaniu, że działania i decyzje, które podejmuje dla firmy i pracowników są właściwe. Oraz, co niemniej ważne, że poszerzanie horyzontów i samorozwój  to podstawa, bo jeżeli czujemy potrzebę rozwoju to znaczy, że mamy w sobie pokorę i dążenie do bycia lepszymi.Wybrałam MBA na WSB, bo w Toruniu mieszkam i pracuję, w dodatku wiem,  że to dobra uczelnia, zajmuje niezłe miejsca w rankingach.

 

Aleksandra Manewicz
Słuchaczka programu MBA w WSB w Toruniu

The Master of Business Administration program has been delivered at the WSB University in Torun since 2014. The objective of the program is to equip students with strategic skills and leadership skills necessary in the corporate world.

The program has been developed and is delivered in partnership with Franklin University in the USA. The University also has close linkages with local companies. The companies’ representatives are members of the Program Council, run classes, organize company visits and arrange meetings with VIPs.

  • the program takes 2 years to complete and covers 352 teaching hours in total
  • classes are held on weekends, once in a month, on average
  • language of instruction is Polish
  • modules cover such areas as economics, management, law, finance, marketing and sales, IT, and soft skills
  • program participants receive the MBA degree certificate issued by the WSB University in Torun, and the MBA degree diploma is issued by the WSB School in Torun and Franklin University
  • program  participants can also take part in the study tour to Franklin University in Columbus, Ohio.

More details on the program can be found on the Polish site of the program.

 

Interested in our studies?

Take another step