MBA - to tylko trzy litery, a tak wiele znaczą.To połączenie nauki i doświadczenia w wielu dziedzinach biznesu. O studiach MBA słyszałam od znajomych, ale dopiero gdy dokładnie przyjrzałam się programowi, przekonałam się, że powinnam znaleźć się w gronie słuchaczy. Czuję, że znalazłam się we właściwym miejscu. Zdecydowałam się na studia MBA, żeby skonfrontować zdobyte doświadczenie zawodowe z szerokim programem dotyczącym umiejętności menedżerskich i uporządkować praktykę w ramach teorii. Jestem gotowa nie tylko na poszerzanie wiedzy, ale i na ciekawą dyskusję i wymianę doświadczeń. Cieszę się, że trafiłam w miejsce, które pomoże mi rozwijać się i być jeszcze lepszą w zarządzaniu.

Joanna Myślińska
słuchaczka studiów MBA w WSB Gdańsku

The Master of Business Administration program at the WSB University in Gdańsk has been developed in partnership with University of Northampton in the UK and reflects the current needs of companies and entrepreneurs. 

Students can choose a language stream: Polish or Polish-English (7 modules of first-year program in English). 

The focus of the MBA program is on development of business competencies necessary for efficient management. The program puts a lot of emphasis on the practical side of education.

  • the program takes 2 years to complete and consists of 20 modules and diploma seminar
  • classes are held on weekends (Saturdays and Sundays, sometimes Fridays), once or twice in a month
  • language of instruction is Polish
  • classes are designed to use interactive teaching methods: workshops, case studies (including Harvard Business School cases, panel discussions, business games
  • among MBA faculty members can be found well-known people. VIPs’ lectures are held twice or three times a year. The WSB University in Gdańsk has hosted Izabela Robinson and Mairi Watson from University of Northampton
  • program participants can also take part in the study tour to University of Nothampton in Great Britain.

More details on the program can be found on the Polish site of the program.

 

Interested in our studies?

Take another step