Treść artykułu:

Zjawisko zmiany miejsca zamieszkania w związku ze zmianą zatrudnienia jest coraz częstsze. Dotyczy nie tylko młodych ludzi, którzy wyjeżdżają z rodzinnych miejscowości w poszukiwaniu pracy, ale również wysoko wykwalifikowanych pracowników, zwłaszcza tych, którzy pracują w globalnych firmach.

Mobilność pracowników wynikająca ze zmiany miejsca pracy sprzyjają rozwojowi rynku najmu, zwłaszcza w największych, dynamicznie rozwijających się ośrodkach miejskich takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Poznań. Są to miasta, w których chętnie inwestują zagraniczni przedsiębiorcy, powstają nowe firmy, a w związku z tym nowe miejsca pracy, również na najwyższych szczeblach. Częste służbowe wyjazdy (nawet kilkumiesięczne), ryzyko przeniesienia do innego miasta, zniechęcają nawet bardzo dobrze sytuowanych ludzi do kupna mieszkania w obecnym miejscu. Zdecydowanie łatwiej jest wypowiedzieć umowę najmu niż sprzedać mieszkanie – zwłaszcza duże i stylowo urządzone.

Zgodnie z danymi z portalu otoDom.pl w pięciu wymienionych wyżej miastach znajduje się łącznie około 34 tys. ofert dotyczących mieszkań do wynajęcia. W analizowanych miastach średnie ceny wynajmu wynoszą od 1 621 zł/m-c (Poznań) do 3 862 zł/m-c (Warszawa). W ofercie najmu przeważają mieszkania w standardzie popularnym. Są również wśród nich oferty mieszkań w bardzo wysokim standardzie, „perełki” dla najbardziej wybrednych i jednocześnie zamożnych klientów.

Poniżej przedstawiany przykładowe oferty luksusowych apartamentów do wynajęcia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: Grupa Emmerson S.A., Dział Badań i Analiz na podstawie serwisu otoDom.pl

Koszt wynajmu luksusowego apartamentu to często kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy zł miesięcznie. Wszystkie tego typu mieszkania urządzone są bardzo wysokim standardzie. Znajdują się one głównie w centrach miast lub innych prestiżowych lokalizacjach. Są to również penthousy na ostatnich piętrach wieżowców, z których rozpościera się piękny widok. W ofercie luksusowych mieszkań nie brakuje również takich o mniejszych metrażach, które spełnią wymagania najwybredniejszych klientów.

Największa oferta luksusowych apartamentów na wynajem znajduje się w Warszawie. Tam też za taki lokal zapłacimy najwięcej. Dużą oferta tego rodzaju lokali znajdziemy również w Krakowie, ich ceny są jednak niższe – apartament w bardzo wysokim standardzie znajdziemy „już” za mniej niż 20 tys. zł. Trudniej znaleźć luksusowy apartament w Gdańsku czy Poznaniu – tam również ceny za tego typu nieruchomości są najniższe.

Na wynajem naprawdę luksusowego apartamentu mogą sobie pozwolić tylko nieliczni. Niebotycznie wysoki czynsz, ogromne opłaty eksploatacyjne oraz zaporowa kaucja sprawiają, iż grono odbiorców takich ofert jest bardzo wąskie.

Źródło: www.strefynieruchomosci.pl